Українські моделі, дівчата і хлопці, розглядають пропозицію працювати закордоном, як шанс на розвиток і краще життя, що неможна втратити. Часто так і буває. Однак, робота з іноземними модельними агентствами несе у собі чимало ризиків, зверхнє ставлення до яких призводить до неприємних наслідків.

Я, спираючись на свій досвід захисту прав моделей і правового аналізу модельних контрактів, вирішив узагальнити найсерйозніші ризики і способи їх попередження. Щоб не перевантажувати цю статтю, зосереджусь лише на означених питаннях. А якщо ви опинились у схожій ситуації і отримали пропозицію модельного агентства щодо працевлаштування закордоном, краще ознайомтесь з повним текстом публікації та інформацією про контракт з модельним агентством – посилання буде під текстом цієї статті.

Нижченаведений перелік – це не формальні гіпотетичні ризики. Це ті негаразди, які дійсно мали місце, а їх попередження було цілком реальним ще на етапі вичитування контракту з модельним агентством. Власне, найгостріші ризики і проблеми:

  • формальна страховка, яка не покриває більшість типових випадків, а відповідно потенційна загроза здоров’ю, складності в отриманні медичної допомоги і проходженні лікування;
  • відсутність у контракті гарантій прав та інтересів моделі, як от гарантій на безпечні умови проживання;
  • приховані штрафні санкції аж до покриття моделлю витрат на релокацію (переліт) і трансфер у випадку неможливості продовжувати роботу (навіть з об’єктивних причин, як от розлади здоров’я);
  • приховані умови контракти, які передбачають обов’язки «сумнівного характеру» та/або обов’язки чи послуги необумовлені у процесі усних переговорів з представником модельного агентства;
  • надмірна матеріальна та організаційна залежність від агентства;
  • неможливість подальшого виконання обов’язків за договором і пов’язані з цим санкції;
  • інші, менш очевидні, ризики за модельним контрактом.

Які з перелічених ризиків проявляються себе частіше? Я можу судити лише зі звернень клієнтів за юридичною підтримкою. «Типовість негараздів» прямо залежить від країни місцезнаходження модельного агентства. Але, найчастіше виникають складнощі з забезпеченням медичної допомоги, особливо у разі серйозних травм чи хвороб. На другому місці – неповна оплата за контрактом, безпідставне застосування штрафних санкцій до моделі, а також зловживання умовами контракту, які завжди виписані в інтересах агентства.

Як діяти і що зробити щоб попередити можливі ризики?

Буду відвертим, попередити абсолютно всі ризики неможливо – це життя, все трапляється. Можливе інше – максимально захисти себе і свої інтереси! Є суто безпекові питання, як от попередження родичів, надання їм примірників договору з реквізитами закордонних роботодавців тощо. Як юрист, хочу зорієнтувати саме щодо юридичних гарантій, які можна закласти ще під час підписання контракту. Просто дотримуйтесь наступного скрипту і більшість ризиків буде знято само собою:

  • Не поспішайте підписувати контракт з модельним агентством одразу після його отримання. Візьміть час, перечитайте контракт самостійно, дайте ознайомитись близькій людині та обов’язково юристу.
  • Якщо є сумніви щодо справжнього змісту окремих статей контракту, не соромтесь писати представнику агентства з проханням роз’яснити суть статті та розписати таке тлумачення прямо у тексті контракту.
  • Якщо бачите у договорі неприйнятні обов’язки та/або необумовлені раніше послуги, то наполягайте на їх виключенні з тексту договору. Отримали відповідь що це типова форма контракту і «формальні обов’язки», які не доведеться виконувати? Повірте, доведеться, інакше будуть застосовані штрафні санкції. Тож наполягайте на виключенні неприйнятних умов контракту.
  • Не всі положення контракту прямо вказують на можливі ризики, тому вкрай важливо надати договір юристу на правовий аналіз. За результатами вивчення юрист підготує протокол розбіжностей або лист з пропозиціями щодо виправлення окремих пунктів контракту в інтересах моделі.
  • Перешліть протокол розбіжностей (лист з пропозиціями) представнику агентства або доручіть проведення листування і переговорів юристу.
  • У процесі пошуку компромісу стосовно остаточної редакції контракту, у першу чергу, наполягайте на чіткому зазначенні ваших гарантій, зазначенні лише узгоджених обов’язків та зменшенню можливих штрафних санкцій. Нехай вас не «засліплює» цифра вказаної  у контракті винагороди! Через штрафні санкції, якими нерідко зловживають, вона може зменшитись кратно.
  • Підписання контракту – на цьому етапі важливо отримати примірник договору з «живим підписом» та залишити його вашим близьким (при собі достатньо мати копію). Отримання фотокопії чи сканкопії прийнятне лише як попередній варіант, до виїзду (вильоту) слід обов’язково дочекатися примірник контракту підписаний уповноваженим представником чи керівником майбутнього роботодавця. Якщо з іншого боку контракт підписує представник, уповноважений за довіреністю, то завірена копія такої довіреності має бути долучена до тексту контракту.
  • І наостанок – компроміс у переговорах можливий щодо оплати, іноді штрафних санкцій, але не відносно питань здоров’я, безпеки та забезпечення покриття базових видатків на проживання і переїзд (без можливості скасування покриття таких видатків через штрафні санкції у договорі).

    Не втрачайте свій шанс на професійний розвиток, але не забувайте і про свою безпеку. На все добре та до нових зустрічей на сторінках блогу!

    Євгеній Мовчун