The Leica. Фотовиставка робіт Jock Sturges в Галереї Київської

Школи Фотографії

Назва фотовиставки: Джок Стерджес в Україні 

Дата: 10 – 27 червня 2020

Місце проведення: Галерея Київської Школи Фотографії 

Адреса: Київ, вул. Ділова , 5а (ст.м. Олімпійська)

Вхід вільний!  Пн.-Пт.: 10:00-19:00.  Сб.-Нд.: 10:00-17:00 

Вперше в Україні, з 10 по 27 червня в Галереї Київської Школи Фотографії пройде фотовиставка всесвітньо відомого американського портретиста Джока Стерджеса. 

Ось уже 50 років фотохудожник знімає оголену натуру на узбережжях Каліфорнії, Франції та Ірландії. Природний світ – вірний друг фотографа. Саме він дозволяє автору показати в своїх роботах більше, ніж тіло. Його моделі, незалежно від віку, сяють внутрішнім світлом і спокоєм. Вони уважно дивляться на глядача, вимагають згадати щось дуже важливе. Те, що кожен з нас може втратити, коли безжальний час виганяє нас із Раю дитинства і юності. Внутрішня свобода, краса, молодість його моделей надихають фотохудожника протягом усього життя.    

«Краса в очах того, хто споглядає». Це правило працює в будь-якому виді мистецтва. І фотографія – не виняток. Як і в живописі, тут багато залежить від особистого досвіду і життєвих цінностей відвідувача галереї. Від візуального досвіду, від наміру читати смисли, а не лише сприймати естетику. І  цей момент набуває особливої актуальності, коли ми говоримо про естетику оголеного тіла, яка часто несе в собі далеко не лише цінність форми і ліній.   

Портрети Стерджеса нікого не залишають байдужим. Саме тому його роботи включені до колекцій 33 музеїв Світу, серед яких Музей сучасного мистецтва (MoMA), Метрополітен-музей у Нью-Йорку, Національна бібліотека в Парижі і Франкфуртський музей сучасного мистецтва в Німеччині.  

Джок Стерджес лише 5 років тому перейшов на Leica. До цього усі його фотографії були зроблені на повноформатну камеру формату 8×10 дюймів (20×25 сантиметрів). Навіть більшість комерційних fashion робіт. Сюжети зображень нагадують класичний живопис дев’ятнадцятого і початку двадцятого століть і багаті текстурами, деталями, фізичними і психологічними нюансами.  

Більше робіт Джок Стерджеса любителі фотографії зможуть побачити в липні, на наступній виставці в Галереї Київської Школи Фотографії. Це 30 авторських знімків періоду 1970-2018 років, 10 з яких будуть продані на благодійному аукціоні в підтримку військових лікарів для боротьби з COVID-19. 

Також його творчість відображено на сторінках 16 авторських каталогів серед яких The Last Day of Summer (1992), Radiant Identities (1994), 25 Years (1994), Evolutions of Grace (1994), Jock Sturges (1996), Jock Sturges – New Work 1996-2000 (2000), and Notes (2005), The Leica (2018). 

Післямова. Чи має оголене тіло право на душу? 

У людському суспільстві оголене тіло, особливо жіноче, перестало бути чимось сакральним. Його зображення все частіше має явний сексуальний підтекст і об’єктивується, або є товаром. Але так було не завжди. Свою сакральність, яку добре відчували римляни і греки, тіло втратило в темні століття, коли християнство поставило на ньому тавро гріховності і зла. Сучасна європейська культура парадоксальним чином успадковує обидва ставлення до тіла. Саме тому, глядач Джока Стерджеса може відчути збентеження, гублячись у визначеннях між поняттями «досконалість» , «краса», «грація», «чуттєвість», «еротизм», «порнографія».    

У вересні 2016 року Центр фотографії імені братів Люм’єр привіз безцінні роботи Джока Стерджеса до Москви. Виставка протрималася лише дві тижні і була зірвана зусиллями радикально-налаштованих російських націоналістів.  

З цього моменту для будь-якого суспільства виставка Джока Стерджеса є ефективним тестом на рівень культури та толерантності в крові нації. 

Глядачу, будь Українцем!