Захист прав Фотографа - як відстояти свої інтереси?

Захист прав Фотографа — як відстояти свої інтереси?

Вітаю Вас колеги фотографи! 

Мені, як юристу з чималим досвідом роботи фотографом, часто задають питання — Чи можна фотографувати будь-кого на вулиці? Як захищати свої права? Як боротися з крадіжкою і подальшим розміщенням фото на стоках?

Подібних питань насправді безліч, і саме тому вирішив поділитися з Вами деякими корисними порадами. Сьогодні Ви дізнаєтесь про те, які права є у фотографа і чим вони обмежені. Ми також поговоримо про ефективні способи захисту авторських прав на фотографії.

Право фотографа на улюблену справу:

Зазвичай Ваше право робити фотографії і використовувати їх на власний розсуд нічим не обмежено. Однак, з цього правила є ряд виключень, що випливають з вимог законодавства та з договорів, стороною яких Ви можете бути.

Розглянемо такі обмеження: В Україні діє презумпція згоди особи на проведення фотозйомки. Така презумпція встановлена статтею 307 Цивільного кодексу України. Презумпція згоди має місце, якщо фотозйомка проводиться відкрито на вулиці або на заходах публічного характеру (збори, мітинги і т.д.). При цьому, особа, яка опинилась в кадрі, може зажадати від Вас не здійснювати публічний показ фотографій в тій частині, що стосується її особистого життя. Все наведене стосується фотозйомки в магазинах, торгових центрах тощо. Існує чимало нормативно-правових актів, якими встановлено заборону щодо проведення фотозйомки на так званих “режимних” та інших подібних об’єктах. Між допустимою інтимністю у фотографії та продукцією порнографічного характеру є тонка межа, переходити яку не слід. Ви можете говорити про суб’єктивне бачення цієї межі. Цілком об’єктивним може бути і твердження про необхідність трактування мистецтва у найширшому з можливих значень. Однак, така межа встановлена на законодавчому рівні, зокрема положеннями статті 1 Закону України “Про захист суспільної моралі”. Відповідальність за порушення “суспільної моралі” передбачено статтею 301 Кримінального кодексу України – “Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів”. Звісно, до чистого та естетичного НЮ приписи кримінального кодексу жодного стосунку не мають. Обмеження прав фотографа також випливають з положень договорів, що покладають на фотографа ті чи інші обов’язки. Наприклад, “Договір на створення серії фотографій на замовлення і передачу виключних майнових прав”, “Угода між фотографом та моделлю”, авторські та ліцензійні договори.

Обмеження, що випливають з публічних договорів приєднання. Думаєте це немає до Вас жодного стосунку? Має! Розміщуючи свої фотороботи в Instagram, Facebook та інших соціальних мережах Ви приєднуєтесь до Умов і Правил користування (Terms of Service, Terms and Conditions) такими сервісами. Аналогічно і з фотостоками.

Ви маєте право перетворити свою творчу діяльність на бізнес. Однак, таке право обмежене до тих пір, поки Ви не зареєструєтесь у якості підприємця з відповідним КВЕД.

Фотограф і Авторське право

Коли виникає авторське право та що передбачає? Авторське право на фотографію виникає з моменту створення фотографії та включає у себе особисті немайнові права фотографа та майнові права. 

Способи захисту авторських прав попереджувального характеру: “Лист самому собі”, відправлений з описом вкладення. До листа вкладаєте фотографії на будь-якому надійному носії, складаєте опис того, що вкладаєте в лист, і зазначаєте своє авторство. Важливо відправити такий лист одразу після створення фотографій і до їх першого оприлюднення. В жодному разі не відкривайте лист після отримання, він чекатиме на можливий судовий спір. Практика укладення Договорів, зокрема укладення авторських угод на передачу невиключної ліцензії. Факт наявності договору, за яким Ви передаєте іншій особі невиключні майнові права на Ваші фотографії – сам по собі є доказом Вашого авторства, що закріплений у формі договору; Часткове або повне публічне оприлюднення на Вашому веб-ресурсі з зазначенням копірайту та Вашого авторства; Видання каталогів, інших друкованих матеріалів з Вашими фотографіями та вказівкою на авторство; Офіційна реєстрація авторського права. Ви не зобов’язані проходити цю процедуру і вона не впливає на обсяг Ваших прав. Проте, у можливому спорі це черговий і вкрай вагомий доказ Вашого авторства; Використання спеціалізованих веб-сервісів, що займаються “реєстрацією” авторських прав. Реєстрація у цьому випадку суто умовна. Насправді це свого роду каталогізатори, які беруть на себе обов’язок надати інформацію про те, що станом на певну дату Ви внесли відомості про той чи інший об’єкт авторського права. У сукупності з іншими заходами такі каталогізатори матимуть користь; У будь-якому разі зберігайте RAW файли з первинними метаданими або Ваші плівки. Повірте, в суді все це зайвим не буде.

Сподіваюсь мої поради будуть Вам корисні. Повну оригінальну версію цієї публікації можете прочитати на сайті юридичної організації, засновником якої є Ваш колега фотограф — Фотограф, знай свої права!

З повагою,
юрист і фотограф Євгеній Мовчун

Оставьте свой комментарий
Комментарий
Имя
Эл. адрес
Додай свій профіль БЕЗКОШТОВНО та отримуй клієнтів з твого міста!
Додай свій профіль безкоштовно!