Вітаю Вас гості сайту Phototo! Сьогодні розкажу про способи боротьби з порушниками авторських прав. Перед тим коротко поясню, кому буде корисно ознайомитись з наведеною далі інформацією та з якими зазіханнями може зіткнутися автор контенту.

Ця невелика консультація буде корисною не тільки фотографам. Рекомендації наведені мною знадобляться дизайнерам, сценаристам, відеографам, моделям та навіть ретушерам, які займаються художньою обробкою фотографій. Які ж зазіхання та порушення можуть загрожувати інтересам автора? Декілька прикладів: незаконне використання зображень на фотостоках; розміщення відеоконтенту без дозволу правовласника на піратських відеостоках та інших сайтах; неправомірне використання авторського дизайну веб-сайтів; “крадіжка” авторського сценарію та інші порушення.

Претензія та інші способи боротьби з порушниками авторських прав.

Чи доцільно писати порушнику претензію? Звісно доцільно! Спочатку Ви можете обмежитись звичайним зауваженням, направленим на email порушника. Якщо це не допомагає, то варто невідкладно скласти і направити вмотивовану претензію. У такій претензії вказується факт порушення, опис контенту, докази Вашого авторства або докази того, що Ви є правовласником відповідного контенту, та вимога про припинення неправомірного використання контенту, належного Вам. При підготовці претензії, важливим є також пошук і встановлення достатніх відомостей про порушника.

Чи складно підготувати претензію? Все залежить від характеру порушення та нюансів конкретної ситуації. Звісно, краще звернутися до юриста. Разом з тим, підготувати претензію до порушника самостійно цілком реально. У цій справі Вам допоможе стаття, розміщена у блозі українських юристів об’єднання Legal Support. Посилання на статтю з прикладом претензії до порушника авторських прав додано наприкінці.

Слід відмітити, що самостійно складена і відправлена претензія сприятиме захисту Ваших прав, але не гарантує усунення порушення на всі 100 відсотків. Що ж робити щоб підвищити шанси на успіх? Закон України “Про авторське право і суміжні права” передбачає особливий механізм для боротьби з порушниками авторських прав у мережі Інтернет. Стаття 52-1 названого закону дозволяє відправити заяву (претензію) у порядку, так званої, процедури “takedown notice“. Мета цього механізму – швидке усунення порушення. Загальний строк розгляду претензії, поданої у порядку статті 52-1 Закону України “Про авторське право і суміжні права”, складає всього 2 доби.

Однак, боротьба з порушниками авторських прав через механізм “takedown notice” за українськими законами вимагає обов’язкового залучення адвоката. Тож, подання претензії в порядку статті 52-1 Закону України “Про авторське право і суміжні права” відбувається виключно через адвоката. 

Трохи підсумуємо і згадаємо головне питання цієї статті – як боротися з порушниками авторських прав? Перше – підготувати та направити порушнику претензію. Щоб збільшити результативність цього заходу і пришвидшити результат доцільно залучити адвоката. Копію претензії слід відправити провайдеру хостинг-послуг, який обслуговує веб-сайт порушника. Друге – контролювати хід розгляду претензії та, у випадку відсутності бажаного результату, вживати більш жорсткі заходи. Про такі заходи і додаткові способи впливу на порушника читайте нижче.

Як боротися з порушниками авторських прав? Позов, заява про вчинення злочину та інші заходи.

Отже, якщо претензія не допомогла, то слід діяти далі. Перерахуємо заходи, які, в залежності від обставин конкретного порушення, доцільно застосувати до порушника авторських прав:

  • звернення до суду та подання позовної заяви;
  • подання заяви про вчинення злочину, передбаченого статтею 176 Кримінального кодексу України;
  • подання заяви, бажано з копією направленої порушнику претензії, до служби підтримки Google з проханням зупинити індексацію та/або пошукову видачу веб-сайту (сторінок веб-сайту) порушника;
  • якщо маєте справу з комерційним сайтом, зокрема з сайтом Інтернет-магазину, то доцільно розглянути інші опосередковані способи боротьби з порушником, які включають: аналіз роботи сайту та обслуговування клієнтів, встановлення порушень та звернення до органів контролю, наприклад податкової інспекції.

Сподіваюсь, що Ви ніколи не зіткнетесь з порушенням авторських прав. Коли ж така проблема Вас не оминула, скористайтеся одним або декількома з наведених способів. Всі ці способи в подробицях розглянуті та описані на сайті юристів Legal Support. Гіперпосилання на повноцінну консультацію та детальний огляд згаданих сьогодні способів боротьби з порушниками додано нижче.

Євгеній Мовчун