• Що воно таке?
  • Роботи, що виділяються
  • Відомі світлописці
  • Чим це робиться?
  • Як це робити?
  • Як залишатися невидимим?
  • Згідно з Вікіпедією – Light painting (в перекладі з англійської) – світловий живопис, малювання світлом або світлова художня фотографія. Це терміни, які описують фотографічні прийоми переміщення джерела світла під час фотографування довгими експозиціями, або для освітлення предмета чи простору. 

    Такий прийом завжди був цікавим для фотографів і не тільки, проте саме зараз, коли навколо нас така величезна кількість різних джерел світла, цей прийом художньої фотографії набув особливого забарвлення.

    Ось, для прикладу, декілька знімків в такому стилі:
        

    Неймовірно, правда? Та це тільки крапля (чи може фотон…) у великому просторі видів цього жанру фотографії. Проте, з поміж них є такі роботи, які виділяються більше інших:

      Одна  з таких робіт, це світлопис, що створюється за допомогою вогню. Чарівний, та водночас дуже небезпечний вид цього стилю.

     

     

     

     

       The work of  Zach Alan

     

     

        Ця робота унікальна тим, що її створення стало можливим тільки через 100 років після винайдення фотоапарата. Як ви вже здогадалися, цей знімок зроблений за допомогою квадрокоптера, який створили в 1920 році. 

     

       The work of  DoubleXAir

     

        Ще один не менш вражаючий кадр, що знятий за досить цікавою технологією. Детальніше про створення всіх цих кадрів описано нижче.

     

     

       The work of  Pexels

     

    Розповідаючи про цей стиль, не можна не згадати про авторів цих зачаровуючих фотографій. Отже, одним з найпопулярніших творців в цьому стилі є Eric Pare. Його майстерність важко переоцінити. Він той, хто зумів підняти стиль світлопису на зовсім інший рівень, створюючи оригінальні, живі, а також 3D роботи, якими хочеться захоплюватися.

    Ще один не менш талановитий фотограф – Zach Alan. Він відрізняється особливою, різноманітною манерою світлового письма. Його роботи то драматичні, то романтичні, то з вкрапленням магії, то з глибинним сенсом, але всі однозначно дуже красиві.

    Наступний в списку Rod Evans. Це креативний митець, що особливо вирізняється абстрактністю та незвичною подачею своїх знімків. Фотографії, що створює Род, незвичні та часто відрізняються від решти. Саме тому його стиль цікавий та унікальний.

    Попри всю красу робіт в стилі світлопису, все ж, переважно, вони не несуть якого-небуть глибокого чи цінного змісту. Проте, це змінилося, коли один талановитий український художник, якого звуть Володимир Бахтов, модернізував стиль світлопису у свій авторський стиль, який назвав геліографіті. 

    Він полягає у фотофіксації просторового малювання вогнем зниклих об’єктів архітектури. Майстер за допомогою смолоскипа, що палає, відтворює контури стародавніх будівель. Завдяки встановленню на камері тривалої витримки отримує фото, де шлях джерела вогню перетворюється на лінії, які відповідають силуетам давніх архітектурних споруд. Роботи Бахтова вирізняються тим, що він використовує тільки відкритий вогонь (а не сучасні електричні пристрої). Друга відмінність – митець зображує тривимірні архітектурні споруди саме в тих місцях, де вони колись дійсно розташовувалися. “Метод геліографіті добре підходить саме для таких місць, як Ольвія, де, зокрема, йдеться про реконструкцію втраченої архітектури. Спочатку я відновлюю горизонтальну площину, а потім підіймаю на великій жердині факел і домальовую втрачені грані храму чи будь-якого іншого античного об’єкту. Перед цим я обов’язково вивчаю документи, реконструкції архітекторів”, – розповів художник.

    І ось, нарешті, ми плавно підібралися до пояснення, чим же створюються такі фантастичні фотографії. Для цього, звісно, можна використовувати абсолютно будь-яке джерело світла. Однак, як можна побачити вище, для конкретного завдання потрібен свій інструмент. 

    • Так, наприклад, Zach Alan як і Володимир Бахтов, для “написання” своїх знімків використовували факел. Та зверніть увагу! Перш ніж його робити, потрібно запам’ятати кілька речей:
  • Використовувати тканину зі 100% бавовни! Будь-яка суміш  синтетичного волокна розплавиться і перетвориться на киплячий  пластик, який при попаданні на шкіру може залишити дуже сильний  опік.
  • Вам знадобиться рідина для барбекю або яка-небуть інша  легкозаймиста речовина, якщо ви хочете отримати яскраве і тривале  полум’я.
  • Головне пам’ятайте, що вогонь – це завжди небезпека, тому будьте  максимально обережні! В наступному відео продемонстровано, як роблять знімки з вогнем.

     

    • Для того, щоб створити фотографію як в Pexels вам знадобляться наступні речі:

          

  • Сталева вата (волокна не повинні бути занадто товстими, підійде марка від 0 до 0000), її можна знайти в будь-якому будівельному магазині.
  • Збивач, бажано той, який вам більше не знадобиться на кухні.
  • Мотузка чи щось схоже.
  • Нижче у відеоролику детально описано, як отримати такий кадр.

     

    • Не менш зачаровуючі світлини, автором яких є Eric Pare, народжуються за допомогою зовсім інших джерел світла. 

          

    Це так звані тубуси – трубки з прозорого пластику, обклеєні кольоровою, напівпрозорою плівкою, що під’єднуються до ліхтарика через перехідник. Наступний відеоролик щонайкраще демонструє технологію створення цього виду світлопису.

    Замість тубусів до ліхтарика можна приєднувати і інші елементи, наприклад:

          

  • Кольорові волоконні щітки.
  • Оргскло.
  • Гаразд, чим створюється світлопис зрозуміло. Залишилося дізнатися, як його створювати? Для цього будуть потрібні деякі компоненти, а саме:

  • Фотоапарат (в принципі немає значення який, важливо тільки, щоб в ньому була функція ручного режиму, а також екран, щоб можна було переглянути отриманий результат) чи смартфон, в якому також повинен бути ручний режим. Якщо його немає, тоді можна завантажити відповідний додаток.
  • Джерело світла.
  • Штатив або міцна піднята поверхня, така як стіл або стілець.
  • Отже, компоненти готові. Щоб розпочати, нам залишилося дочекатися, поки настануть сутінки. Отож – розпочнемо:

  • Встановлюємо штатив і кріпимо до нього камеру. Одразу випливає важлива умова. Для зручності корисно, щоб в камері був Wi-Fi для того, щоб можна було з’єднатися зі своїм смартфоном і керувати спуском затвору з нього. Якщо такої функції немає, або Ви використовуєте смартфон, тоді встановіть таймер спуску на потрібний час, щоб встигнути дістатися до місця зйомки.
  • Вмикаємо джерело світла, щоб встановити налаштування камери.
  • Переводимо камеру в ручний режим. Якщо потрібно максимально усунути все навколишнє освітлення, тоді встановлюємо значення ISO мінімальним. Для креативного використання навколишнього світла ISO краще встановлювати в значенні від 200 до 400.
  • Встановлюємо більше число діафрагми для великої глибини різкості (приблизно від f/9 і вище).
  • Значення витримки затвора краще підбирати на ходу (здебільшого підходить від 5″ до 30″ (” представляє секунди))
  • Вимикаємо режим автофокусування та стабілізації зображення (якщо такий є) і, використовуючи цифровий зум, наводимося на об’єкт вручну.
  • Грайте з балансом білого, експериментуючи. Залежно від температури джерела світла, можливо доведеться його змінити. Для білого або синього світла спробуйте “Денне світло” чи “Флуоресцентна лампа”. Для жовтого, помаранчевого джерела світла спробуйте “Лампа розжарювання”.  Якщо Ви користуєтеся градусами Кельвіна, тоді для теплого джерела світла підійде 3400 К, а для більш прохолодного – від 4500 до 5000 К.

    Знімаєте на смартфон? Тоді ось декілька непоганих додатків:

  • Для iPhone: Slow Shutter Cam, і як безкоштовні варіанти – Slow Shutter Insta і LongExpo.
  • Для Android: ProCam X – Lite, Camera FV-5 Lite
  • Як тільки затвор відкрився приступайте! Простір перед об’єктивом камери – це ваше полотно. У цій техніці надзвичайно багато місця для творчості, тому пробуйте поєднувати різні підходи. 

    Під кінець залишилося уточнити тільки одну деталь – як залишатися максимально невидимим на фотографіях. З шкільного курсу фізики нам відомо, що чорний колір практично повністю поглинає світло, а білий  – відбиває. Отож, на таку зйомку потрібно одягати виключно чорний одяг, і чим більшу частину тіла буде закрито, тим менша буде імовірність того, що в кадрі проявляться світлові розводи. І останнє, не забувайте рухатися, оскільки чим довше ви стоятимете на місці, тим більше світла встигне відбитися від Вас і потрапити на матрицю камери.

    Хай щастить і вдалих Вам фотографій! 

    Автор статті – Андрій Креховецький

    Фотограф: Болехів, Долина, Івано-Франківськ