Життя як плівка камери інколи закінчується, тому живіть та беріть приклад з таких людей як Катерина Сава. Це молода фотографиня, яка бачить життя прекрасним. І не подумайте, що так було завжди, адже вона вчиться та набирається досвіду. Її розповідь більше ніж прекрасна, а її поради більше ніж просто корисні.

Традиційне питання – як, коли і чому Ви прийшли в фотографію?

Для мене фотографія завжди була та є частиною мого життя. Батьки полюбляли закарбовувати моменти за допомогою фото. Тому в дитинстві однією з улюблених справ був перегляд сімейних альбомів. Взяла свій перший «Зеніт» до рук та зробила перший кадр у років 4-5. Досі десь лежить це фото поміж іншим старих плівкових. Серйозніше я повернулася до цього у років 15. Банальні фото на телефон, на які мене надихнула триденна поїздка до столиці. Трохи пізніше з’явилася і перша камера

На яку техніку Ви знімаєте? (Камера, оптика, світло)

Мій улюбленець це Canon eos m3, 50 mm. Часом повертаюся до мобілографії. Там рятує камера сьомого айфону.

Який у Вас основний напрямок в фото і чому Ви його вибрали?

Насправді у мене нема якоїсь конкретики в жанрах. Зараз хочеться не забувати про стріт фотографію. Обожнюю власне місто саме за те, що тут на кожному кроці можна придумати безліч цікавих історій і розповісти їх завдяки простому натисканню на кнопку фотоапарата. Та зараз приділяю більше часу людям. Це цікаво вивчати їх особисто хоча б за 24 години до чи навіть під час фотосету. Для мене у портретах найголовніші саме цей крок та останній, а саме: сприйняття іншими людьми, мої пізнання. Для останнього чи малу роль відіграє не лише постать на фото, а й колір. На кольорокорекцію портретів витрачаю найбільше часу. Портрети – це круто! Через досвід у психології зокрема.

Розкажіть про зйомку яка найбільше запам’яталась, чи є така?

Певне варто згадати про цьогорічний тиждень в Одесі, де щодня були зйомки комерційні і не тільки. Плюс, там відбувся мій перший досвід ню-шки (у якості фотографа, певна річ). Але кожен раз – особливий. Завжди ловлю кайф від того, чим я займаюся. Я можу фотографувати як друзів, так і незнайомців, що написали на пошту/дірект… Можливо, варто виокремити наше знайомство з Вікторією Жуковською. Вона ходячий позитив, добра та щира людина, а це лише одне задоволення робити фото з такою людиною. Тому саме ця зйомка мені ще не скоро забудеться

Роботи яких фотографів мають на Вас вплив?

У мене є три улюблених фотографи. Сергій Сараханов (@sarakhanov), Стів Гіндлер (@cvatik), Ернест Ем (@19tones). Їх роботи абсолютно різні, та це не заважає мені активно черпати з них натхнення. Можна сказати Сергія я знаю, бо хто ж з портретників його не знає? Це класика. Він дійсно майстер у своїй справі. Була неодноразова можливість побачити його власними очима, але завжди щось стає на перешкоді. Мені подобається відношення до портретів, до фото взагальному. Для нього це не просто заробіток на життя. Тому його кадри це завжди щось більше, ніж фото людини. Останніх два я знайшла саме завдяки instagram. Ніколи не обмежувала себе географічно аби надихатися кимось. Стів Гіндлер з Нью-Джерсі. З його робіт я намагаюся взяти креатив, який присутній на всіх його фото. Шукаючи свій власний стиль, вивчала кольорообробку саме його робіт. Не в меншому захваті я й від Ернеста (19tones), який активно співпрацює з Sony. А його історія почалася з того, що він просто вирішив купити камеру, хоча не планував цим займатися серйозно. Його колаборації з різними брендами лише зайвий раз демонструють його успіх. Він експерементує. Ось чого дуже не вистачає більшості сучасним фотографам. Коли вони востаннє виходили із зони комфорту аби створити щось нове та неперевершене, а не просто фотографії з весілля?

Що вам допомагало і допомагає розвиватися і ставати краще як фотографу? Критика, поради колег, аналіз чужих робіт, майстер-класи?

Натхнення та досвід. Натхнення породжує мотивацію робити більше та частіше, при цьому не втрачати якість. Так приходить і досвід. Треба постійно пробувати щось нове та незвичне для себе. І не тільки у фото.

Які місця для фотосесії ви би порадили в місті якому проживаєте?

Колись я парилася, що Луцьк – місто маленьке, тут нема що і де фотографувати. Але! Набувши досвіду, я зрозуміла: незалжено від масштабів населеного пунку, у якому ти знаходишся, хороший кадр можна створити завжди! Так, те, що позаду моделі має значення. Але якщо у вас руки не з того місця, ви навіть у гарному місті чи закладі не зможете зробити більш-менш хороший знімок, а про студії то й взагалі мовчу. Все залежить від того, що вам потрібно. Особисто мені дуже подобається наш центральний парк, особливо осінній, коли він весь такий золотистий від опавшого листя. Часом з друзями заходимо до Melrose, і там я трішки експерементую з неоном та відзеркаленням. Загалом, переважно центральна частина Луцька дуже насичена на цікаві місця. Обов`язково заглядайте до провулків, їх тут не так багато як, скажімо, у Львові, та в них тут свій локальний колорит.

Чим захоплюєтесь, крім фотографії?

Окрім фотографії вивчаю мови, подорожую, у планах відновити свої заняття гри на фортепіано, вивчаю особливості робіт відомих кінорежисерів (для фотографії це також корисно). Насолоджуюся життям, якщо коротко.

Чи часто знімаєте закордоном? (Якщо так то де вже знімали?)

Комерційних зйомок за кордоном поки не було. Та ще влітку отримувала декілька пропозицій в Польщі. Відмовила, оскільки звучало нецікаво. Та під час подорожей компанією мені просто дають окремий час на «мою справу». Інші країни – як ковток повітря, завжди дуже хороша ідея, особливо для фотографа.

З якої камери ви б порадили починати початківцям? (І якщо можна декілька порад для початківців?)

Беріть таку камеру, яку дозволяє вам взяти бюджет. Якщо є якийсь досвід (у друга брали камеру/на телефон знімали) і ви маєте хоч якісь уявлення, що таке iso і діафрагма, то беріть бюджетом на 20-25к грн. Цього вам вистачить з головою. Якщо є можливість, докупите об’єктиви згодом. Якщо ж ви повний нуль і це буде ваш перший досвід тримання камери в руках, то починайте з оглядів на YouTube. Подивиться відгуки, перегляньте приклади. Вам потрібно розуміти, що ви хочете і що можете. Можете почати з навіть якогось там Nikon Coolpix b500 чи Canon Powershot. Ніколи не підходьте до творчих справ з метою наживи. І не думайте, що починати буде легко. Користуйтеся інтернетом, вивчайте необхідні матеріали, дивіться записи майстер класів відомих фотографів. Надихайтеся не лише фотографіями, все, що вас оточує повинно стимулювати вас творити. Коли у вас буде певна база в голові, вам залишається лише практикуватися. Ходіть по місту, навіть якщо у вас нема камери, беріть ваш смартфон. Дивіться навколо, не лише поперед себе, навчіться помічати прекрасне в усьому, в усіх речах та істотах. Практика, практика, практика! У вас нема обмежених можливостей, не шукайте виправдовувань. Головне — не бійтеся почати та не опускайте руки.

Сьогодні з нами була Katerina Sawa

Фотографиня: Луцьк, Львів, Рівне