Ліцензійний договір у роботі з клієнтами.

Ліцензійний договір у роботі з клієнтами.

Ліцензійний договір або договір на створення об’єкту авторського права – який договір обрати фотографу для роботи з клієнтами? Що слід знати при виконанні замовлення юридичних осіб? Як взагалі правильно оформити відносини за договором? Давайте розберемось з цими питаннями та сформуємо поради для фотографа на кожен день.

Ліцензійний договір або Договір про створення серії фотографій на замовлення?

Обидві угоди можуть бути використані фотографом у роботі з клієнтами. Переважно використовується не ліцензійний договір, а договір на створення об’єкту авторського права. Які на те причини?

Ліцензійний договір передбачає передачу прав на вже створений об’єкт (фотографії, малюнок або логотип). У більшості ж випадків клієнт звертається до фотографа з метою створення фотороботи з нуля (часто з урахуванням певних побажань, які викладаються у технічному завданні до договору). Тому основною угодою для Вас буде договір на створення об’єкту авторського права на замовлення.

Чи можна обмежитись звичайним договором про надання послуг?

Так, Ви можете підписати договір про надання послуг на проведення фотозйомки запропонований замовником. Хоча такий варіант не відповідатиме вимогам законодавства про авторські і суміжні права, це не вплине на обсяг прав фотографа. Укладення договору про надання послуг без застережень про авторські права – поганий варіант для замовника, але не для Вас.

Факт укладення договору про надання послуг не відміняє Ваші авторські права на створені фотографії, він просто не урегульовує порядок використання Замовником результату Вашої творчої роботи та не надає останньому відповідного права на використання фотографій. Тому у подальшому Ви зможете заборонити використання замовником Ваших фотографій та навіть вимагати компенсацію.

На що звертати увагу при підписанні ліцензійного договору або договору на створення об’єкту авторського права?

Краще за все використовувати шаблони договорів, розроблених юристами спеціально для Вас. Якщо ж такої можливості немає, то використовуйте поради, наведені нижче щодо найбільш важливих положень договору. Розгорнута інформація з цього питання викладена у публікації – Як правильно скласти Договір для фотографа? Безпосередньо зараз пропоную ознайомитись з ключовими положеннями договору:

  • ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ Предметом ліцензійного договору є передача ліцензіаром (фотографом) виключних або невиключних прав на фотографії ліцензіату. Така передача прав може бути платною (з виплатою роялті) або безоплатною. Предметом договору на створення об’єкту авторського права є виконання робіт з метою створення за завданням замовника фотографії (серії фотографій) і передачу замовнику майнових прав.
  • ОПЛАТА ЗА ДОГОВОРОМ Оплата за ліцензійним договором іменується роялті. Роялті виплачуються у формі одноразової виплати або періодичних відрахувань, виражених у відсотках до доходу чи фіксованої грошової суми. Зверніть увагу! При укладені договору про створення на замовлення об’єкту авторського права необхідно зробити вказівку на виплату авторської винагороди та окремо на оплату робіт зі створення серії фотографій.
  • СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ Строк дії ліцензійного договору безпосередньо пов’язаний зі строком дії майнових прав на об’єкт авторського права. Майнові права зберігають чинність протягом життя автора та 70 років після його смерті. Ліцензійний договір у більшості випадків містить посилання на строк чинності майнових прав, передбачений законом. Проте, у договорі може бути вказано і менший строк чинності ліцензії, яка надається ліцензіату (замовнику), і строк дії договору в цілому.  Це ще не все – чітко зазначайте строки виконання конкретних обов’язків сторін, наприклад, строк оплати для замовника та строк виконання робіт зі створення фотографій для фотографа.
Ще декілька порад від юриста-фотографа:

Укладаючи ліцензійний або інший договір вимагайте від замовників і клієнтів підписувати кожну сторінку договору, а не тільки останню з реквізитами. Технічне завдання до договору про створення на замовлення об’єкту авторського права (фотографій або серії фотографій) теж має бути підписано обома сторонами. Якщо інша сторона договору юридична особа – перевірте наявність повноважень на підписання договору у представника за довіреністю (зазначені у довіреності) або директора (зазначені у статуті та єдиному державному реєстрі).

З повагою,
юрист і фотограф Євгеній Мовчун

Залиште свій коментар
Коментарі
Ім'я
Електронна пошта
Додай свій профіль БЕЗКОШТОВНО та отримуй клієнтів з твого міста!
Додай свій профіль безкоштовно!