Альтернативна реєстрація авторських прав на фотографію та інші твори.

Альтернативна реєстрація авторських прав на фотографію та інші твори.

Офіційна реєстрація авторських прав потрібна далеко не завжди. За законом взагалі не вимагається дотримання будь-яких формальностей для виникнення і захисту авторських прав на фотографію або інший твір. Офіційна реєстрація авторських прав на фотографію – тривала процедура, яка у більшості випадків буде необґрунтованим заходом, який до того ж забезпечить не найкращий захист авторських прав. Що ж робити коли є необхідність убезпечити свої права і результат творчої праці від потенційних зазіхань? Як це зробити з мінімальними витратами часу і коштів?

Є щонайменше 2 ефективних способи протидії потенційним зазіханням. Перший з них – “лист самому собі” нерідко називають альтернативною реєстрацією авторських прав. Цей спосіб ідеально підходить для фотографів, які дбають про захист авторських прав на свої роботи, що можуть бути фінансово успішними або просто є цінними для автора. Другий спосіб – укладення ліцензійних і авторських договорів. Я писав про цей спосіб раніше, інформація доступна у попередніх дописах. Сьогодні ми розглянемо кожний з цих способів у практичній площині, а саме: як правильно оформити вміст листа і відправити його для отримання результату, обговоримо і особливості використання ліцензійних договорів для захисту авторських прав.

Матеріал даної статті адаптований під фотографів та захист авторських прав на фотографію. Оригінальний текст моєї консультації з широким переліком ефективних способів захисту від порушень наведений у статті – Реєстрація авторського права своїми руками.

Поштовий лист – ефективна альтернатива реєстрації.

Для чого відправляти лист на свою адресу? Чим це допоможе у захисті від можливих порушень авторських прав на фотографію? Розглянемо ситуацію – Ви відзняли матеріал для модельного агентства, передали фотографії, у тому числі у RAW форматі, отримали лише частину оплати і мовчанку від замовника. З аналогічними проблемами зустрічаються дизайнери, відеографи та навіть програмісти. Що робити? Писати претензію! А чи є достатні докази? У судовому процесі можна проводити технічну експертизу фотоапарату, метаданих зроблених фотографій тощо. Але, це додаткові витрати і не завжди оптимальний варіант. Куди легше витратити 40 – 70 грн, скористатись послугами пошти і відправити правильний лист самому собі до здачі матеріалу замовнику. Ви отримаєте простий у вивченні і беззаперечний доказ свого авторства на конкретну дату. Такий  лист може знадобитися і через 10 років після створення фотографій.

Так само і авторський договір або договір про створення серії фотографій на замовлення – він не тільки зафіксує авторство на зроблені фотографії, а і закріпить обов’язок замовника виплатити Вам авторську винагороду. Розробка якісного авторського договору під конкретну ситуацію коштує дорожче за витрати на поштовий лист самому собі. Однак, це гарантує, що дев’яносто відсотків потенційних конфліктів із замовником будуть розв’язані ще до можливого судового розгляду.

Повернемось до порядку складання і оформлення листа на свою ж адресу, для отримання надійного результату дієте наступним чином:

 • Зберігаєте створені фотографії на надійному носії інформації. Підійдуть оптичні диски. Не раджу використовувати «флешки», вони не забезпечують достатній строк гарантованого зберігання інформації. Найцінніші роботи додатково можна і роздрукувати. Фотографії слід зберігати з усіма метаданими, які записав Ваш фотоапарат. Якщо вважаєте, що захисту потребує не тільки і не стільки оригінал фотозображення, скільки проведена художня обробка, то таку роботу слід записати на носій інформації разом з оригіналом.
 • Пишете авторський опис серії фотографій (де, коли і як фотографували, хто модель, який творчий задум реалізовували, яку техніку використовували, інше).
 • Складаєте опис вкладення у цінний лист. Підготуйте детальний опис вкладення, який дублює частину авторського опису, і матимете документ з печаткою поштового відділення, датою і підписом працівника пошти, який можна використовувати навіть до відкриття «захисного листа».
 • Час вкласти все до поштового конверту і завітати до відділення Укрпошти. На конверті у полі «адреса одержувача» вказуєте свою адресу або адресу, за якою гарантовано отримаєте відправлений лист.
 • Далі – відправляєте цінний лист з описом вкладення (друкується у 2-х екземплярах). На Вашому примірнику цього документу співробітник відділення Укрпошти проставляє печатку, свій підпис і дату.
 • Отримуєте лист і не відкриваєте його аж до потенційного судового розгляду. До досудових претензій долучаєте копію опису вкладення у цінний лист (тому цей документ слід скласти уважно і детально).
 • Що робити якщо єдиним способом вирішення конфлікту з порушником залишається позовна заява до суду? Як використовувати отриманий лист з його вмістом? Заявити в судовому засіданні клопотання про долучення доказу до матеріалів справи і його вивчення судом. Доказом і буде Ваш лист самому собі. Як бачите, це простий, доступний і разом з тим ефективний спосіб захисту.

  Як використати авторський договір для захисту прав, якщо немає реальної необхідності укладати його?

  Найкращий варіант укладати авторський договір за його прямим призначенням. Так Ви гарантовано отримаєте роялті (авторську винагороду) за право користування Вашими фотографіями і додатково зафіксуєте своє авторство у двосторонньому документі. Більше того, ліцензіат теж буде зацікавлений у протидії фактам незаконного використання Ваших робіт. Підписи на авторському договорі можна засвідчити нотаріально, звісно за бажанням.

  Авторський договір допустимо використати для фіксації свого авторства та захисту прав і без реальної необхідності укладати його. Як це зробити? Укласти договір з надійним товаришем, прописати у договорі максимально обмежену ліцензію, яка надається на безоплатній основі. До тексту авторського договору окремим додатком долучається носій інформації з фотороботами та їх авторським описом. Результат – наявність двостороннього документа, який засвідчує Ваше авторство. І не забувайте про можливість нотаріально засвідчити підписи сторін авторського договору. За посиланням нижче Ви знайдете повний перелік універсальних способів захисту авторських прав. На все добре!

  З повагою до читачів,

  юрист і фотограф, Євгеній Мовчун

  Залиште свій коментар
  Коментарі
  Ім'я
  Електронна пошта
  Додай свій профіль БЕЗКОШТОВНО та отримуй клієнтів з твого міста!
  Додай свій профіль безкоштовно!